Karbon Filtre Sistemleri

Aktif karbon filtrasyon sistemleri suda bulunan tat, koku, renk, klor ve bileşikleri, deterjan, petrol ve sanayi atıkları ve organik maddeleri gideren adsorbsiyon prensibi ile çalışan fiziko-kimyasal arıtım üniteleridir.

Çok geniş yüzey alanına sahip olan aktif karbon, bu özelliği ile arıtılacak suyla temasını arttırır ve yüksek verimde arıtım sağlar.
Bu sistemin tamamen otomatik olması ve insan müdahalesi gerektirmemesi en büyük avantajlarından biridir. Otomatik valflerle gerçekleşen geri yıkama işlemi ile aktif karbon yüzeyine tutunan kirleticileri geri adsorbe eder ve arıtılacak suyun filtre yatağından homojen bir akış ile geçmesini sağlar filtre bu sayede yüksek verimle çalışır.

Aktif Karbon Filtreler, insan müdahalesine gerek duymaksızın tam otomatik olarak çalışır. Günde 15-20 dakika süre ile otomatik ters yıkama işlemini yapan Aktif Karbon Filtre bu şekilde kendisini yeniler. Aktif karbon ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, mineral yatağının bakteri üremesi için uygun ortam oluşturabilmesidir.

Çünkü aktif karbon organik maddeyi bünyesinde biriktirir ve eğer suda bakteri varsa bakteri bu organik maddeyi besin olarak kullanarak üreyebilir.
Bu gibi durumlarda bakteri kaçağı oluşumu mümkündür. Bu sebeple aktif karbonun öncesinde ve sonrasında suyun dezenfekte edilmesi önemlidir.