Klorlama

Klor dozajlama sistemleri dezenfeksiyon amaçlı kullanılan en yaygın sistemlerden biridir. Klor dozajlama sistemi sahip olduğu kalıcı etkinin yanı sıra en ekonomik yöntemlerdendir.

Klor dozajlama üniteleri sudaki nitrit, demir, mangan gibi oksitlenebilen maddeleri oksitlemek ve bakteri, virüs gibi kirlilikleri dezenfekte etmekte kullanılır.

Standart Tip Dozajlama Sistemleri;
Bu sistemlerde dozajlama manuel olarak ayarlanmaktadır.

Dozlanacak kimyasal miktarı, pompa üzerindeki strock değeri ile ayarlanmaktadır. Diğer dozaj pompalarında olduğu gibi bu pompalarla birçok değişik akışkan dozlanabilmektedir.

ORP Kontrollü Dozajlama Sistemleri;
ORP kontrollü sistemleri, sudaki kimyasal miktarını ölçerek kimyasal dozajını ayarlamaktadır. Set edilen kimyasal miktarını ölçerek dozajı durdurur ya da dozlamayı sürdürür.

pH değerlerine bağlı olarak dozajın ayarlanmasını sağlar. Set edilen giriş ve çıkış pH değerlerine bağlı olarak suya kimyasal dozlamaya otomatik olarak başlar ya da dozlamayı durdurur. Bu modellerde, dozaj pompası ve kontrol panosu haricinde ölçüm için elektrod (prob) ve elektrod kabı bulunmaktadır.

Debi Kontrollü Dozajlama Sistemleri;
Debi kontrollü dozaj pompalarında akan suyun miktarına göre dozlama imkanı sağlamaktadır. Dozaj pompasına bağlı sayaçla birlikte çalışmaktadır.