Otomasyon Sistemleri

Su ve atıksu arıtma tesislerinin su prosesini sorunsuzca yerine getirebilmeleri, sisteme uzaktan müdahale edebilmeleri ve sistem üzerindeki değişikliklerden anlık haberdar olabilmeleri için otomasyon sistemleri gerekmektedir.

Otomasyon sistemleri tesisin bir noktadan işletilmesine olanak sağladığı gibi aşırı yük, faz kaybı gibi istenmeyen durumlarda ekipmanların korunmasını tıkanma sıkışma gibi durumlarda hem ekipmanın hem de işçi sağlığı açısından oldukça önemli yer tutmaktadır.

Otomasyon sisteminin belki de en değerli yararı tesisle ilgili çalışmayı engelleyen veya kazaya sebebiyet verebilecek durumları e-posta veya kısa mesaj yoluyla ilgili kişilere bilgi verebilmesidir.

Arıtma tesislerinde otomasyon yazılımlarının hazırlanmasından önce en önemli aşama otomasyon senaryosunun hazırlanmasıdır. Otomasyon senaryosu uygulamadaki proseslerde tecrübeli ve uzman kişiler tarafından hazırlanmalıdır.

Zema Arıtma reverze osmoz, kum, karbon filtrasyon grupları için ayrı ayrı veya bir bütün olarak otomasyon gerçekleştirilmektedir.